Yardım Masası

MÜS Nedir?

Elektronik belge olarak oluşturulacak fatura ve diğer yasal belgelerin bütünlüğünün, kaynağının ve içeriğinin garanti altına alınması için kullanılacak elektronik sertifikadır (Mali Mühür Sertifikası).

GÜS Nedir?

Elektronik belge olarak oluşturulacak fatura ve diğer yasal belgelerin gizliliğinin sağlanması için kullanılacak elektronik sertifikadır (Güvenlik Hizmetleri Sertifikası).

Donanım İçin Gerekli Sürücülerinin Yüklenmesi

Elektronik Mali Mühür sertifikasının kullanılabilmesi için;

  1. Akıllı Kart'a ait sürücünün yüklenmesi
  2. Akıllı Kart Okuyucusu'na ait sürücünün yüklenmesi

gerekmektedir. Sürücüleri yüklemek için buraya tıklayınız. Kullanmakta olduğunuz akıllı karta ya da okuyucusuna ait sürücünün hangisi olduğuna karar veremediyseniz; kurum yetkiliniz ya da Kamu SM çağrı merkezi ile iletişime geçiniz.

Sertifikamı Aldım Ne Yapmalıyım?

Kamu Sertifikasyon Merkezi'nden almış olduğunuz sertifikanızı kullanabilmeniz için gerekli adımlar için buraya tıklayarak sırası ile gerçekleştiriniz.

Kilit Çözme İşlemini Nasıl Yaparım?

Kamu Sertifikasyon Merkezi web sayfasındaki Online İşlemler menüsünden Mali Mühür Elektronik Sertifika işlemlerine https://mbireysel.kamusm.gov.tr adresi üzerinden şifreli giriş yaparak “Kilit Çözme” seçeneğini takip edebilirsiniz. Kilit çözme ve yeni PIN oluşturma işlemi esnasında sertifikanızın bilgisayarınıza takılı bulunması ve bilgisayarınızdaki Java uygulamasının güncel ve sayfada çalıştırılabilir olması gerekmektedir.

KAŞİF Uygulaması

Sık alınan hatalar hakkında çözüm üretmek ve sertifikanız hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için Kamu SM tarafından geliştirilmiş uygulamayı bilgisayarınıza buradan indirebilirsiniz.