Sertifikamı Aldım Ne Yapmalıyım?

Kamu Sertifikasyon Merkezi'nden almış olduğunuz sertifikanızı kullanabilmeniz için gerekli adımları aşağıdaki sıra ile gerçekleştiriniz.

1.Adım

Kurye tarafından teslim edilen Mali Mühür Elektronik Sertifikasının yüklü olduğu AKİS Akıllı Kart alınır. ACS 38T USB Masaüstü tipi kart okuyucuya aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi yerleştirilir.

Resim-1
Resim-1

2.Adım

Buradan işletim sistemine uyumlu sürücüler indirilir ve kurulur.

Resim-2
Resim-2

3.Adım

http://www.kamusm.gov.tr adresinde “Online İşlemler” altından “Mali Mühür Elektronik Sertifika İşlemleri” linkine tıklanır.(Link)

Resim-3
Resim-3

4.Adım

Açılan sayfada “Şifreli Giriş” yapılır. Başvuru yapan kurum imza yetkilisine ait geçerli bir e-imza var ise “E-imzalı Giriş” butonuna tıklanarak da giriş yapılabilir.

Resim-4
Resim-4

5.Adım

Vergi Kimlik No, Resimdeki Yazı ve Güvenlik Sözcüğü alanları doldurulup “Giriş” butonuna basılır. Cep telefonuna gönderilen SMS Onay Kodu girilir.

Resim-5
Resim-5

6.Adım

Mali Mühür Elektronik Sertifikası ile yapılacak işlemler için gerekli olan PIN bilgisi, “PIN / PUK Bilgisi” butonuna tıklanarak listelenebilir.

Resim-6
Resim-6

Uyarı

PIN bilgisinin kullanılması ve saklanması ile ilgili uyarıların tamamı DİKKATLE okunmalıdır;

 1. PIN bilgisinin güvenli olarak muhafaza edilmesi kart sahibinin sorumluluğundadır. Ayrıca, kurum tarafından silininceye kadar Kamu SM'de şifreli olarak tutulur.
 2. "Parolalarımı Kaydet" butonuna basılarak oluşturulan PIN bilgisinin yer aldığı PDF dosyasının, güvenli bir yerde saklanması, ayrıca PIN bilgisinin yazıcıdan baskısı alınarak basılı kopyasının da saklanması önerilir.
 3. PIN bilgisinin Kamu SM sisteminden silinmesi önerilir. "Parolalarımı Sil" butonuna basıldığında PIN bilgisi, Kamu SM sisteminden bir daha görülemeyecek şekilde tamamen silinir.
 4. PIN'in 3 (üç) kere hatalı girilmesi durumuna Kilit Çözme seçeneğine tıklanarak PIN yenilenir (Resim 6).

NOT: PUK kodu ile kesinlikle işlem yapmayınız. Yetkisiz veya hatalı olarak yapılan 3 (üç) PUK giriş denemesi sonrası kart bir daha kullanılamayacak biçimde kullanım dışı kalır. Bu durumda kart ücret karşılığında yenilenir.

PIN kilitlendiğinde https://mbireysel.kamusm.gov.tr/nbsifreli.go bağlantısına giderek yeni PIN oluşturma işlemi PUK bilgisi girmeden yapabilirsiniz. Akis Kart İzleme Aracı’nda "PIN kilitlendi. PUK ile kilit çözebilirsiniz." uyarısı sadece 01.01.2011 tarihinden önce üretilen kartlar için geçerlidir. Dikkate almayınız.

Bilgilendirme

Mali Mühür Elektronik Sertifika İşlemleri menü-sünden yapılabilecek işlemler aşağıdaki gibidir;

 • "Askıdan İndir" sertifikanın, sertifika sahibi tarafından askıya alındığı durumlarda, sertifikayı tekrar kullanıma açmak için kullanılır.
 • "Sertifikamı İptal Et" ile listelenen sertifikalardan her biri, bir daha kullanılamayacak şekilde iptal edilebilir. İptal edilen sertifika(lar) ücret karşılığı yenilenir.
 • "Bilgi Güncelle" seçeneği ile listelenen kişisel bilgiler güncellenebilir.
 • "Sertifika Listele" seçeneği ile sertifikalar listelenir. Listelenen sertifkaların seri numarasına tıklayarak, sertifikaya ait detaylar incelenebilir.
 • "PIN / PUK Bilgisi" seçeneği ile PIN / PUK bilgileri görüntülenebilir, kaydedilebilir ya da silinebilir.
 • "Kilit Çözme" kilitlenen kartın kilidini çözmek ve yeni bir PIN kodu üretmek için kullanılır."Kilit Çözme" kilitlenen kartın kilidini çözmek ve yeni bir PIN kodu üretmek için kullanılır.
 • "Çıkış" seçeneği, sistemden çıkış yapmak için kullanılır.